Nowa metoda leczenia nowotworów jelita grubego

Zespół naukowców Instytutu Karolinskiego w Sztokholmie opracował i zastosował nową metodę leczenia raka jelita grubego, bez uciekania się do zabiegów chirurgicznych oraz chemoterapii - poinformowała Szwedzka Telewizja publiczna.

W metodzie tej, zwanej immunoterapią, wykorzystuje się krew samego pacjenta a właściwie wyselekcjonowane z niej białe ciałka krwi. W oparciu o nie przygotowuje się tzw. autoszczepionkę wprowadzaną do organizmu chorego drogą transfuzji.

Metoda mogła powstać dzięki określeniu jakie rodzaje białych ciałek krwi zwalczają komórki rakowe. Separuje się je więc z krwi chorego i zwiększa ich ilość w laboratoryjnej hodowli. Wprowadzenie ich z powrotem do krwi pacjenta poważnie wzmacnia jego system immunologiczny i umożliwia organizmowi pokonywanie chorych komórek.

Ponieważ szczepionka jest oparta na własnym materiale organizmu, do którego powraca, nie istnieje groźba jej odrzucenia lub negatywnych działań ubocznych.

Pacjenci poddawani takiej terapii przechodzą ją dużo łatwiej niż leczenie przy zastosowaniu dotychczasowych metod. Obserwuje się przy tym zdecydowane zahamowanie tempa wzrostu komórek rakowych a wielu wypadkach nawet całkowite zniknięcie guzów nowotworowych.

Metoda immunoterapii została wypróbowana w ograniczonym zakresie. Po pozytywnych doświadczeniach z nią ma być stosowana w Intytucie Karolinskim na szerszą skalę.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.