Leki przeciwbólowe stosować ostrożnie

Leki przeciwbólowe, przyjmowane zbyt długo lub w zbyt dużych dawkach, mogą szkodzić, zwłaszcza gdy bierze się jednocześnie kilka preparatów, różniących się tylko nazwą - podkreślił dr Józef Meszaros z warszawskiej Akademii Medycznej na środowej konferencji prasowej w Warszawie.
Konferencję poświęconą bezpieczeństwu stosowania środków przeciwbólowych zorganizował Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w Warszawie.

Jak poinformowano na konferencji, zapotrzebowanie na środki przeciwzapalne i przeciwbólowe rośnie w krajach rozwiniętych nawet o kilkanaście procent rocznie. Dużą część stanowi sprzedaż odręczna, bez recepty. Jak wykazały ankiety, około 62 procent polskich pacjentów nie jest zadowolonych z leczenia przeciwbólowego, jakie przepisują lekarze. A ból to problem coraz większej grupy osób, zwłaszcza starszych, cierpiących na bóle stawowe i reumatyczne.
 
Jak podkreślił dr Meszaros, łączenie kilku leków przeciwbólowych z tej samej grupy nie daje żadnych korzyści, natomiast potęguje działania uboczne.

Dodał, że o ile kilkudniowe przyjmowanie leków przeciwbólowych raczej niczym nie grozi, brane długotrwale mogą mieć skutki uboczne. Najczęstszym i statystycznie najgroźniejszym jest krwawienie z przewodu pokarmowego i wrzody żołądka, mogą być uszkadzane także nerki i wątroba, szpik, może dochodzić do zaburzeń krzepnięcia, pogorszenia słuchu, szumów w uszach. Mało znanym następstwem leczenia przeciwbólowego jest znacznie wyższe ryzyko nadciśnienia tętniczego - w dodatku środki przeciwbólowe mogą hamować działania leków moczopędnych i beta-blokerów, stosowanych w leczeniu nadciśnienia.

U kobiet środki przeciwbólowe, takie jak aspiryna zmniejszają szanse na poczęcie i zwiększają ryzyko poronienia. Aby znieść ból czy zwalczyć gorączkę w ciąży stosuje się paracetamol. Nie należy też podawać dzieciom do 12 roku życia aspiryny w przypadku infekcji wirusowych - ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia mózgu (zespół Reyea)

Nawet pozornie niewinny paracetamol może być niebezpieczny, gdy ktoś weźmie całe opakowanie w ciągu doby albo, jak pewien opisywany w literaturze pacjent, przyjmuje 7 gramów dziennie przez 30 lat (dorobił się marskości wątroby) - mówił profesor.

Osobny rozdział to różnego rodzaju "leki naturalne", sprzedawane jako suplementy diety. Często zawierają niebezpiecznie wysokie dawki sterydów, a nawet metali ciężkich. Jak zapowiedziała wiceprezes Urzędu, dr Elżbieta Wojtasik, tego typu preparaty będą do roku 2009 wycofywane z rynku.

Uczestnicy konferencji podkreślali, że aby uniknąć szkodliwych skutków działania leków, trzeba przede wszystkim być szczerym wobec lekarza - nie można zatajać, że mamy inne choroby czy bierzemy już jakieś leki. Nie można chodzić od lekarza do lekarza, kolekcjonując recepty. Trzeba czytać ulotkę, a w razie niepokojących objawów związanych z lekiem - zwrócić się do lekarza. Leki powinny pochodzić z apteki, a nie z bazaru czy od domokrążcy. Wybierając lek nie można się kierować opinią sąsiadki, telewizji czy kolorowego czasopisma. Jego przyjmowanie powinno być takie, jak ustalił lekarz. Leków nie należy popijać sokami, tylko wodą. Soku grejpfrutowego w ogóle nie należy pić biorąc leki.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.