Cukrzyca ma związek z niedoborem witaminy B1

Osoby chore na cukrzycę tracą witaminę B1 (tiaminę) 15 razy szybciej niż zdrowe, co może być przyczyną wielu zaburzeń towarzyszących tej chorobie - informuje pismo "Diabetologia".
Naukowcy z Warwick University przeprowadzili badania z udziałem 94 osób chorych na cukrzycę i odkryli, że ich krew zawiera za mało tiaminy - jej poziom był obniżony o 76 procent u pacjentów z cukrzycą typu I, zaś o 75 w przypadku częściej występującej cukrzycy typu II.

Wcześniejsze badania nie wykazywały u cukrzyków niedoborów witaminy B1 ze względu na sposób, w jaki dokonywano pomiaru - poprzez oznaczanie w czerwonych krwinkach aktywności enzymu zwanego transketolazą. Okazało się, że działanie enzymu pobudzają nie tylko wysoki poziom witaminy B1, ale również jej długotrwały niedobór. Zdaniem autorów dodatkowe dawki tiaminy mogłyby chronić komórki przed typowym dla cukrzycy nadmiarem glukozy i pomóc w uniknięciu takich powikłań, jak choroby serca, uszkodzenie nerek, zmiany neurologiczne i problemy z oczami. Obecnie prowadzone są badania w tym kierunku.

Bogatym źródłem witaminy B1 są między innymi mięso, drożdże, produkty pełnoziarniste, orzeszki ziemne, pomarańcze, bób, groch i fasola.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.