Cukrzyca w wieku starczym

Cukrzyca, to choroba przemiany materii, częstsza u kobiet, częstsza w wieku starczym. We krwi wzrasta poziom cukru z powodu małej ilości insuliny wydzielanej przez trzustkę. Chory ma pragnienie, skóra i śluzówki są suche, występuje swąd skóry. Zadrapania i rany goją się bardzo źle, ropieją. Znacznie zwiększa się ilość oddawanego moczu, w którym też może być cukier.

W leczeniu cukrzycy, poza lekami, należy bardzo przestrzegać diety. W diecie cukrzycowej nie wolno podawać cukru i pokarmów cukrowych. Ograniczamy podawanie węglowodanów (ziemniaki, kasza, kluski) oraz tłuszczów. Przestrzeganie diety i systematyczne przyjmowanie leków są warunkiem utrzymania chorego w dobrym stanie. Zapobiegając wahaniom cukru we krwi zapobiegamy wystąpieniu śpiączki z niedocukrzenia lub przecukrzenia. Cukrzyca jest chorobą krwi - chorobą na całe życie.

U ludzi starszych daje wiele powikłań. Nasilają się zmiany miażdżycowe w naczyniach obwodowych, tętnicach wieńcowych i mózgu. Występują zawały serca, często zgorzel palców stóp.

W pielęgnacji najważniejsze obok diety, jest przestrzeganie higieny osobistej. Szczególnej troski wymaga pielęgnacja rąk i stóp. Bardzo często cukrzycy towarzyszy nadwaga. Chorych z nadwaga należy uaktywniać ruchowo - zwłaszcza na świeżym powietrzu.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.