Nowe geny odpowiedzialne za rozwój cukrzycy

Dzięki zastosowaniu nowej metody i badań na dużej liczbie pacjentów udało się zidentyfikować dwa nowe geny odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu I - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach pisma "Nature".
Na chromosomie 6 u ludzi zlokalizowana jest duża grupa genów znanych jako kompleks MHC, w ich skład wchodzi wiele genów związanych z podatnością na różne choroby, między innymi autoimmunologiczną cukrzycę typu I.

Joanna Howson wraz z kolegami z Cambridge Institute for Medical Research badali geny z regionu MHC u 850 par rodzeństwa z Wielkiej Brytanii i USA. Przeanalizowali dane tysięcy osób zdrowych i chorych na cukrzycę. Odkryli, że poza genami II kompleksu MHC, o których wcześniej już było wiadomo, że przyczyniają się do rozwoju cukrzycy, również geny z kompleksu I MHC są związane z chorobą.
 
Dwoma podejrzanymi genami są tzw. HLA-A i HLA-B. Zdaniem autorów pracy białka kodowane przez te geny pośredniczą w uszkodzeniu wysepek trzustki i nasilają objawy cukrzycy.

Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie może przyczynić się do opracowania szczepionki przeciwko tym szkodliwym białkom, tak aby zapobiec rozwojowi cukrzycy typu I.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.