Operacyjne leczenie cukrzycy

Stosowana u osób otyłych operacja, pozwalająca na omijanie przez pokarm dwunastnicy, może się okazać skuteczną metodą leczenia cukrzycy typu 2 - informuje "New Scientist".
Przeprowadzane w przypadkach skrajnej otyłości ominięcie dwunastnicy i operacyjne połączenie żołądka bezpośrednio ze środkową częścią jelita, zmniejsza czas, jaki organizm ma na wchłanianie odżywczych składników pokarmu, co w oczywisty sposób sprzyja odchudzaniu. Jak jednak zauważyli wykonujący takie zabiegi chirurdzy, u 98 procent operowanych w ten sposób pacjentów w ciągu kilku tygodni ustępuje cukrzyca. Tak szybka poprawa nie może wynikać z utraty tkanki tłuszczowej.

Zespół naukowców z Włoch, Brazylii i Francji przeprowadził operacje omijające dwunastnicę u 7 osób z cukrzycą typu 2, o normalnej wadze bądź z umiarkowaną otyłością, w wieku od 20 do 30 lat. Po dziewięciu miesiącach dwaj pacjenci mogli przestać brać leki na cukrzycę. Nie wiadomo jeszcze, czy także u pięciu pozostałych operacja poskutkuje.
 
Naukowcy nie wiedzą na razie, w jaki sposób stosunkowo prosta operacja chirurgiczna miałaby leczyć cukrzycę. Dr Francesco Rubino z Katolickiego Uniwersytetu w Rzymie przypuszcza, że dwunastnica może wysyłać jakiś sygnał chemiczny, który sprawia, że tkanki nie reagują na działanie obniżającej poziom glukozy we krwi insuliny.

Ostateczna ocena nowej metody musi potrwać jeszcze kilka lat. Operacja nie jest zabiegiem lekkim, więc nie każdy będzie się mógł jej poddać. Biorąc jednak pod uwagę poważne powikłania często towarzyszące cukrzycy (choroby serca, utrata wzroku, amputacje), a także koszty podawanych całymi latami leków, leczenie chirurgiczne mogłoby się okazać dobrym wyjściem.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.