Sejm zajmie się obniżeniem składki rentowej

W czwartek po południu Sejm zajmie się projektem nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach społecznych, który zakłada obniżenie składki rentowej - postanowił Konwent Seniorów.
O tej decyzji poinformował rzecznik marszałka Sejmu Witold Lisicki.

Dzisiaj sejmowe komisje finansów i polityki społecznej przeprowadziły pierwsze czytanie projektu nowelizacji. Posłowie opowiedzieli się za obniżeniem od 1 lipca 2007 r. składki rentowej o 3 pkt. proc. W czwartek odbędzie się w Sejmie tzw. drugie czytanie. Jeśli w trakcie czwartkowej debaty, posłowie nie zgłoszą poprawek, to nie jest wykluczone, że posłowie będą głosować nad projektem w piątek - ostatniego dnia posiedzenia. Jeśli poprawki będą, głosowanie w piątek będzie możliwe, pod warunkiem, że komisja przedstawi do tego czasu dodatkowe sprawozdanie.

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, od lipca 2007 r. składka ma być obniżona o 3 pkt. proc. po stronie pracowników. Od 1 stycznia 2008 r. składka ma być obniżona o kolejne 4 pkt. proc. - po 2 pkt. proc. po stronie pracowników i pracodawców. Obecnie składka rentowa wynosi 13 proc. Po redukcji pracownicy mieliby płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy - 4,5 proc.

Komisje nie zgodziły się we wtorek na proponowane przez sejmowe Biuro Legislacyjne przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy, by zachować odpowiedni okres vacatio legis.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.