Akupresura

Akupresura jest jedną ze starszych metod lecznictwa. Wywodzi się z medycyny chińskiej. Mimo, że medycyna konwencjonalna podchodzi do tej metody sceptycznie nie jest ona zabroniona. Co więcej stosowana przez profesjonalistów może przynieść pewne efekty w leczeniu. Oczywiście nie można stosować jej jako zamiennik metod konwencjonalnych jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona ich uzupełnieniem.

Czym jest akupresura?
Medycyna chińska zakłada, że po ciele każdego człowieka krąży energia. Porusza się ona ściśle ze sobą powiązanymi kanałami. Właściwy przepływ energii

Zgodnie z teorią medycyny wschodniej energia (chi) krąży w kanałach, które są ze sobą ściśle powiązane. Każdy kanał dotyczy konkretnego narządu lub funkcji organizmu. Dotychczas jednak żadnymi metodami naukowymi nie udało się potwierdzić istnienia systemu kanałów energetycznych. Inna nazwa kanałów to meridiany. W Polsce zaś przyjęła się nazwa południki.

Według chińskich adeptów akupunktury oraz masażu prawidłowo przepływająca energia zapewnia zdrowie. Często jednak pod wpływem zachwiania równowagi czy to pojedynczego narządu, czy też całego organizmu dochodzi do blokowania jej przepływu. Powstają wtedy zaburzenia i choroby w częściach ciała odpowiadającym meridianom, w których przepływ energii został zaburzony lub zablokowany. Zabiegi uciskowe, które są istotą akupresury, mają pobudzić przepływ energii, usunąć tzw. bloki energetyczne. Efekty są szczególnie widoczne w leczeniu różnego rodzaju bólów, drobnych urazów, przy uruchamianiu stawów i mięśni.

Natomiast naukowcy zachodni nie potrafią podać zasady działania akupresury, chociaż nie negują dobroczynnych objawów jej stosowania. Jedną z niepotwierdzonych, ale bardziej prawdopodobnych jest teoria bólowej "bramki kontrolnej". Zakłada ona, że bodźce wytworzone podczas zabiegu akupresury "okupują" określone "bramki", przez które bodźce bólowe przechodzą podczas swojej "wędrówki" do mózgu. Dzięki temu osłabiają lub całkowicie blokują dopływ bodźców bólowych do naszej świadomości.

Przygotowanie

Zabieg należy wykonywać w przewietrzonym, ciepłym pomieszczeniu lub - jeśli warunki na to pozwalają - na świeżym powietrzu.

Nie jest korzystne wykonywanie akupresury tuż po jedzeniu. Dobrze jest odczekać dwie godziny. Nie można też być głodnym.

Należy przyjąć wygodną pozycję. Można stać, siedzieć lub leżeć w zależności od tego, które miejsca masujemy (zaleca się jednak pozycję siedzącą, w przypadku wykonywania zabiegu samemu, lub leżącą, w przypadku wykonywania zabiegu przez osobę drugą).

Ubranie powinno być luźne, przewiewne, nie krępujące ruchów.

Ręce należy umyć w zimnej wodzie, a przed samym zabiegiem potrzeć energicznie jedna o drugą, aby się ogrzały, a ładunek energii zgromadził się w czubkach palców. Po masażu ręce powinno się strząsnąć i spłukać zimną wodą.

Wskazania

Głównym wskazaniem do stosowania akupresury - w przypadku samoleczenia - jest ból. Zabieg stosuje się:
- aby złagodzić ból do czasu wizyty u lekarza,
- po określeniu diagnozy wykluczającej istnienie groźnej choroby,
- w drobnych dolegliwościach, np. bóle głowy czy małe skaleczenia.

Przeciwwskazania

Nie ma właściwie przeciwwskazań w wykonywaniu akupresury. Jeśli mamy skaleczenie lub wysypkę w miejscu, które powinniśmy uciskać, należy wstrzymać się z wykonywaniem zabiegu do wyleczenia tych dolegliwości. Zawsze jednak trzeba pamiętać, że akupresura jest tylko metodą wspomagającą leczenie konwencjonalne.

Technika wykonania


Wyróżniamy 4 podstawowe metody stosowania akupresury:
lekkie pukanie
- wykorzystujemy je głównie u dzieci i ludzi wątłej budowy; opukuje się czubkami palców określone punkty przez 2-3 minuty,

ucisk palcami
- na ogół są to głębokie, pionowe lub okrężne ruchy-uciski w wyznaczonych punktach ciała,

masaż paznokciami
- ma on dość silne działanie; nie powinny się mu poddawać osoby wątłej budowy, gdyż może doprowadzić do kołatania serca,

masaż drewnianą pałką
- na jednym końcu zaokrągloną, na drugim zakończoną szpiczasto - metoda ta nie jest przeznaczona dla osób początkujących.

Lepsze wyniki osiąga się, gdy osoba poddana akupresurze jest skupiona na zabiegu. Powinna ona rytmicznie oddychać tak, by przy ucisku robić wydech, a przy zwolnieniu ucisku - wdech. Siła ucisku jest uzależniona od rodzaju dolegliwości, stopnia jej zaawansowania, charakteru (ostra, przewlekła) itp.

Najważniejsze punkty przeciwbólowe

Istnieją 4 zasadnicze punkty bólowe, bez względu na rodzaj bólu: po jednym na każdej ze stóp i na każdej z łydek.

Między kostką zewnętrzną stopy a piętą jest zagłębienie, w którym znajduje się malutki wzgórek bardziej wrażliwy na ucisk niż inne miejsca. Masujemy go od 30 s do 2-3 min. Najpierw uciskamy go czubkiem palca, a potem wykonujemy ruchy obwodzące bez odrywania palca od powierzchni skóry. Wskazane jest uciskanie z dużą siłą.

Aby znaleźć punkty na łydkach, należy odmierzyć 5 palców ku górze od kostki bocznej. Potem przesunąć rękę ku tyłowi, ku łydce, i odnaleźć punkt, w który palec się zagłębia. Od tych punktów należy zacząć zabieg akupresury przy wszelkich dolegliwościach bólowych - najpierw tych koło kostek. Najlepiej masować jednocześnie punkty po obu stronach ciała. Jeśli jednak sprawia to trudności, należy zacząć od prawej strony i skończyć na lewej.

Oprócz głównych punktów bólowych istnieją punkty na całym ciele, które masuje się w zależności od umiejscowienia schorzenia. Wymienienie ich w tym artykule jest niemożliwe ze względu na brak miejsca. W przypadku zdecydowania się na ten rodzaj samopomocy należy sięgnąć po publikacje, które są dostępne na rynku.

Kiedy stosować?

Akupresura jest zalecana: w różnego rodzaju bólach i kurczach; astmie, bezsenności, biegunce, przeziębieniach, chorobach skóry, trzustki, wątroby, przy czkawce, braku apetytu, katarze, kaszlu, podczas rekonwalescencji po złamaniu kości, nadciśnieniu; w zaburzeniach hormonalnych, krążenia, przemiany materii, trawienia, układu moczowo-płciowego i wielu innych. Należy jednak pamiętać, że akupresura ma jedynie działanie wspomagające i o ile lakarz nie zaleci inaczej, nie można odstawić zapisanych przez niego leków lub leczyć się samemu akupresurą.

Dla zdrowych

W Chinach czy Japonii akupresurę stosuje się nie tylko w przypadku bólu, ale także w celach zapobiegawczych. Podobno należy ją zacząć już około 30 r.ż., aby uchronić się przed dolegliwościami i chorobami. Profilaktycznie akupresurę stosuje się raz w tygodniu. Masuje się wtedy tzw. punkty ogólne, które korzystnie działają na cały organizm.

Kolejność ucisku punktów jest dowolna. Masujemy je lekko kciukiem. Palce rąk i stóp ściskamy między palcem wskazującym a kciukiem.

Zalety akupresury

Każdy może się jej nauczyć. Nie jest niezbędna znajomość anatomii człowieka, wystarczy trochę cierpliwości.
Dzięki niej można walczyć z bólem, ograniczając stosowanie środków przeciwbólowych.

Akupresura zwana inaczej refleksoterapią jest pochodną akupunktury. Wywodzi się z medycyny chińskiej, a polega na masażu uciskowym poszczególnych punktów ciała. Punkty te nazywają się receptorami. Są to unerwione miejsca pozostające w ścisłym związku z określonymi organami. Poprzez masaż receptorów osiągamy ich lepsze ukrwienie, a co za tym idzie, również ukrwienie określonego narządu. Dlaczego i w jaki sposób to się odbywa nauka jeszcze nie wyjaśniła do końca. Mamy jednak szereg dowodów na potwierdzenie skuteczności masażu receptorów. Ten leczniczy masaż pozwala przywrócić zdrowie, poprawić samopoczucie, zwiększyć energię i siły regenerujące organizm.

BARDZO WAŻNE Akupresura wykorzystuje punkty akupunkturowe. Masaż zaczynamy zawsze od lewej nogi i od śródstopia.

Kolejność masowania receptorów:

Nerki, przewód moczowy i pęcherz moczowy, aby substancje trujące wyzwolone wskutek masażu zostały wydalone i nie przedostały się do krwioobiegu.

Głowa - centrum sterujące każdym narządem.

Żołądek, jelita, wątroba i trzustka - narządy odtruwające i przemiany materii. Od ich działania zależy, czy występują produkty regeneracyjne dla każdego narządu.

Punkty limfatyczne - wskutek czego zagwarantowany jest rozpad produktów osadowych i wystarczająca ilość przeciwciał.

Pozostałe punkty różne w zależności od schorzenia wg wykazu chorób i receptorów.

Kolejność i ilość receptorów nie jest przypadkowa w momencie istnienia choroby nigdy nie jest osłabiony tylko jeden organ. Wszystkie narządy pozostają w zależności wobec siebie, jedno uszkodzenie powoduje inne. Dlatego należy usprawnić pracę całego organizmu.
Każdy receptor powinien być masowany ok. 2 - 3 minut. Codziennie masujemy receptory na obydwóch stopach. Na początku możliwe są niewielkie reakcje negatywne /opuchnięcie, nasilenie objawów choroby/ i pozytywne /zwiększone oddawanie moczu/.
Należy nadmienić, że w przypadkach ostrych /atak serca, atak kolki, migreny/ masujemy natychmiast t y l k o odpowiednią strefę.

Zalecenia

Wiedząc o tym, że na naszych stopach istnieją receptory organów całego ciała zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszego zdrowia jest zdrowie i dobry stan naszych stóp. Dbając o stopy możemy przy okazji poprawić ukrwienie wszystkich narządów naszego ciała.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.