Zioła pomogą kobietom z rakiem piersi?

Naukowcy z Chin odkryli, że podawanie pacjentkom z rakiem sutka ziół używanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, poprawia stan ich szpiku kostnego oraz układu immunologicznego, jak również ogólną jakość życia.
Około 60 procent kobiet poddawanych chemioterapii z powodu raka piersi doświadcza efektów ubocznych, takich jak nudności, wymioty, zmęczenie, zapalenie nabłonka jelit, zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi.

Zioła stosowane w medycynie chińskiej są w niektórych ośrodkach przepisywane jako antidotum na efekty uboczne chemioterapii. Naukowcy z Cochrane Centre w Chengdu w Chinach postanowili sprawdzić, czy istnieją badania potwierdzające, że stosowanie ekstraktów z tych ziół jest rzeczywiście skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.

Autorom pracy udało się dotrzeć do danych zgromadzonych w siedmiu badaniach 542 pacjentek chorych na raka piersi. Analiza wyników wykazała, że chińskie zioła nie są szkodliwe i w niektórych przypadkach redukują efekty uboczne chemioterapii i poprawiają jakość życia pacjentek.

Profesor Jing Li podkreśla jednak, że przed wprowadzeniem tych ziół do rutynowego leczenia niezbędne będzie ich jeszcze dokładniejsze zbadanie.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.