Białko przyczyniające się do rozwoju raka

Zespół fińskich naukowców z uniwersytetów w Tampere oraz Turku zidentyfikował nieznaną dotąd proteinę, której funkcja sprowadza się do ochrony procesu powstawania i rozwoju nowotworu.
Jak podają fińskie media za agencją FNB, kierujący zespołem badawczym doc Jukka Westermarck oświadczył, że odkrycie to może mieć przełomowe znaczenie w walce z chorobami nowotworowymi.

Białko o nazwie CIP2A występuje jedynie w komórkach rakowych. Jego zadaniem jest hamowanie działań innych białek, które starają się zwalczać rozwój raka w organizmie ludzkim. Według doc. Westermarcka, dzięki temu odkryciu rysuje się perspektywa opracowania środka, który działając wybiórczo przeciwdziałałby funkcjonowaniu nowo odkrytego białka. Ponieważ występuje ono jedynie w komórkach chorych, można, według naukowców, mieć nadzieję na stworzenie leku o minimalnych działaniach ubocznych na komórki zdrowe.

Jukka Westermarck zastrzegł jednak, że badania nad nowo poznaną proteiną CIP2A są w początkowej fazie i ewentualne opracowanie skutecznego lekarstwa przeciwko jej szkodliwej dla człowieka roli, może zająć od pięciu do dziesięciu lat.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.