Składniki odżywcze w diecie seniora

Senior powinien się zdrowo odżywiać. Do jego organizmu powinno trafiać odpowiednio dużo konkretnych składników odżywczych. Zyska na tym jego zdrowie jak i ogólne samopoczucie.

Ilość składników odżywczych powinna być przede wszystkim dostosowana do zmian w organizmie, jakie zachodzą u seniora po 65 roku życia. Jest to ważne, aby tego momentu nie przegapić. Planując to co dajemy seniorowi do jedzenia należy wziąć pod uwagę strawność pokarmów, a także zapotrzebowanie kaloryczne na składniki odżywcze. Dzięki temu, niczego seniorowi nie będzie brakowało.

Co z tymi tłuszczami?
Dieta nie tylko osób starszych, ale i młodych zazwyczaj zawiera zbyt dużą ilość tłuszczów. I to tych szkodliwych. Należy więc na nie zwrócić szczególną uwagę. Zazwyczaj dostarczamy do organizmu niewłaściwe, szkodliwe tłuszcze. Brakuje natomiast tłuszczów wielonienasyconych należących do rodziny kwasów omega-3. Wspomagają one pracę układu krążenia. Dobrze wiemy, ze serce osób starszych nie bije już tak sprawie jak u młodych osób. Warto zadbać, aby żywność jaką serwujemy seniorom zawierała jedynie tłuszcze, które wspomagają jego pracę. Dlatego, przede wszystkim powinniśmy serwować osobom starszym ryby morskie, chude mięso i wędliny, tłuszcze roślinne, orzechy.

Pełnowartościowe białko
Starsze osoby zazwyczaj duże problemy mają z trawieniem. Dlatego, w diecie powinny znaleźć się jedynie pełnowartościowe białka. Możemy je znaleźć w rybach, chudym mięsie i niskotłuszczowych produktach mlecznych.

Główne źródło energii w diecie
To oczywiście węglowodany. Należy skupić się jedynak przede wszystkim na węglowodanach złożonych, które możemy znaleźć w produktach zbożowych i warzywach. Oczywiście, w diecie osób starszych nie powinno również zabraknąć błonnika pokarmowego, którego na co dzień powinny przyjmować około 20-40 g. Ten właśnie składnik reguluje pracę jelit, przeciwdziała zaparciom oraz nowotworom. Znajdziemy go w kaszy gryczanej i jęczmiennej, produktach zbożowych takich jak pełnoziarniste pieczywo razowe, graham oraz w brązowym ryżu.

Witaminy
Bardzo ważne jest, aby w organizmie seniora nie zabrakło witaminy A, E i C, ponieważ chronią one przed namnażaniem się wolnych rodników, które uszkadzają komórki w naszym ciele. Niedobór witamin może skutkować chorobami układu krążenia, nowotworami, zaćmą czy degeneracją mózgu.

Woda
Bez wątpienia osoby starsze powinny dużo pić, choć bywa tak, że same odczuwają, że tego nie potrzebują. Jest to jednak mylne odczucie, które powoduje, że starsze osoby bardzo szybko się odwadniają. Dziennie powinny spożywać minimum 1500 ml wody.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.