Utrzymywanie właściwej wagi przedłuża życie

Utrzymywanie właściwej wagi może przedłużać życie dzięki ograniczeniu wpływu insuliny na mózg - informuje "Science".
Badania na myszach przeprowadzili naukowcy z Howard Hughes Medical Institute. Dotyczyły one efektów działania białka IRS2, które reaguje w mózgu na insulinę. Myszy, u których poziom IRS2 był zmniejszony o połowę, żyły o 18 procent dłużej od zwykłych myszy, chociaż miały nadwagę i podniesiony poziom insuliny we krwi. Ich aktywność z wiekiem spadała wolniej, a metabolizm glukozy był taki, jak u młodszych zwierząt. Być może uda się opracować leki blokujące aktywność IRS2

Już wcześniejsze badania na muszkach owocowych oraz nicieniach sugerowały, że zmniejszenie aktywności insuliny - która reguluje poziom cukru we krwi - może przedłużać życie.
 
Zdaniem autorów podobny mechanizm może dotyczyć także ludzi, a insulina jest - obok predyspozycji genetycznych - jednym z wielu czynników wpływających na długość życia. Najlepszym sposobem na obniżenie poziomu insuliny wydają się być ćwiczenia fizyczne i zdrowa dieta. Wraz z niską masą ciała utrzymują one na właściwym poziomie wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę, dzięki czemu jej wydzielanie nie musi być obfite, by regulować poziom glukozy we krwi.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.