Jak odróżnić depresję od chandry i "dołka"?

Czasem wystarczy tylko chwila, jedno zdarzenie, by z dobrego humoru wpaść w przerażający smutek i stracić chęci do robienia czegokolwiek. W takich chwilach najczęściej powtarzamy: „mam depresję – daj mi spokój”. Jednak czy, aby na pewno każdy smutek i chandra to od razu depresja? Otóż nie. Trzeba umieć odróżnić od siebie depresje, a tzw. gorszy dzień.

Do najbardziej charakterystycznych objawów depresji zaliczamy przede wszystkim pogorszenie nastroju, chroniczny smutek, zmęczenie, nasilające się kłopoty ze snem i z właściwym wykonywaniem nawet najprostszych czynności. Inną cechą jest unikanie kontaktów z ludźmi i apatia. Jednak mało kto wie, że to również objawy zwykłego przygnębienia, które dopada każdego z nas co jakiś czas. Przygnębienie może być powodowane albo jakimś wydarzeniem, trudną sytuacją lub nie musi mieć w ogóle żadnej większej przyczyny. Przygnębienie ma to do siebie, że trwa kilka dni może kilkanaście i stopniowo mija. Z depresją jest nieco inaczej choć trzeba przyznać, że granica pomiędzy zwykłym przygnębieniem a depresją jest płynna. I nie jest wykluczone, ze zwykła kilkudniowa chandra może w depresję się przerodzić.

Objawy depresji:
  • długotrwałe obniżenie nastroju (powyżej dwóch tygodni)
  • całkowita dezorganizacja życia prywatnego i zawodowego (np. zaniedbanie siebie, rodziny, pracy, itp.)
  • ciągłe zmęczenie powodujące nawarstwienie się obowiązków
  • zaburzenia snu, częste wybijanie się ze snu
  • lęk powodowany przez świadomość utraty bliskich, pracy, itp.  
Wszystkie te objawy utrzymujące się przez kilka tygodni, ciągle się nasilające świadczą niewątpliwie o tym, że dana osoba ma depresję. Jeśli odpowiednio wcześnie nie udzieli się jej pomocy zaczną się one jeszcze bardziej nasilać, wystąpią kolejne zaburzenia jak choćby problemy natury seksualnej czy problemy z jedzeniem – nadmierne chudnięcie, brak koncentracji.

Depresja bardzo rzadko mija sama. Często z biegiem czasu jej poszczególne objawy nasilają się. W takiej sytuacji niezbędna jest pomoc specjalisty, który za pomocą terapii i odpowiednich leków antydepresyjnych pomoże wygrać walkę z depresją.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.