Jak sobie radzić z codzienną presją psychiczną?

Odporność psychiczna to elastyczność w reagowaniu na stresujące wydarzenia. Istnieją dwie skrajne formy niewłaściwej reakcji na trudne sytuacje. Z jednej strony jest to przesadna reakcja emocjonalna a z drugiej strony próba całkowitego stłumienia pojawiających się emocji, czyli tzw. "ucieczka od problemu". Umiejętność odnalezienia się w trudnych sytuacjach to przede wszystkim zdolność właściwej oceny rzeczywistości i wyważenia reakcji emocjonalnej.


W dzisiejszych czasach nasza psychika poddawana jest dużemu obciążeniu - tłumaczy doc. Joanna Meder z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ogólnopolski koordynator programu "Odnaleźć siebie". To obciążenie wynika z szybkiego tempa życia, silnej konkurencji w pracy, presji konsumpcyjnej podsycanej przez reklamę. Pamiętajmy, że nie ma pigułki na ucieczkę od sytuacji stresowych. Musimy nauczyć się radzić sobie ze stresem.
   
Eksperci zwracają uwagę, że w propagowaniu zdrowego stylu życia troska o kondycję psychiczną jest równie ważna, jak troska o kondycję fizyczną. W utrzymaniu równowagi psychicznej z pewnością pomagają: pozytywne nastawienie do życia, umiejętność zachowania dystansu wobec codziennych problemów, zdolność cieszenia się z sukcesów i akceptacja niepowodzeń.

Kondycję psychiczną skutecznie poprawiają nawet proste ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonać choćby w przerwie w pracy. Wyciszają umysł i odprężają ciało. Najprostsze ćwiczenie oddechowe polega na wykonaniu powolnego wdechu przez nos przez ok. 5 sekund, po czym luźnego wydechu przez lekko przymknięte usta przez ok. 7 sekund.

Pożądany efekt dają również techniki wyobrażeniowe. Wystarczy powrócić myślami do sytuacji, którą pamiętamy jako szczególnie szczęśliwą i przypomnieć sobie zapachy, obrazy, dźwięki niosące uczucie przyjemności. Im więcej odtworzymy takich pogodnych wrażeń, tym głębiej się odprężymy.

Zdaniem doc. Joanny Meder decydującą rolę w zachowaniu równowagi psychicznej odgrywa umiejętność radzenia sobie z problemami dnia codziennego. Jeśli mamy wątpliwości co do prawidłowego stanu psychicznego swojej osoby lub kogoś bliskiego, co może wynikać właśnie z trudności w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych - dodaje doc. Meder - nie bójmy się skorzystać z porady lekarza psychiatry. Warto przypomnieć, że do zarejestrowania się w Poradni Zdrowia Psychicznego nie jest wymagane skierowanie.

Ogólnopolski Program Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie" ma charakter edukacyjny. Jego nadrzędnym celem jest przełamanie barier związanych z leczeniem zaburzeń psychicznych i mitów nagromadzonych wokół psychiatrii. Naczelnym założeniem jest zbudowanie pozytywnego wizerunku psychiatrii wśród innych nauk medycznych. Patronat merytoryczny nad akcją "Odnaleźć siebie" objął Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Koordynatorem Programu z ramienia PTP jest doc. Joanna Meder. Partnerem Programu jest polska firma farmaceutyczna Adamed.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.