Masaż metodą Breussa

Masaż metodą Dorna – Breussa to połączenie ze sobą dwóch sposobów masowania. Pierwszym z nich był masaż kręgosłupa opracowany przez Rudolfa Breussa, a drugim jest masaż metodą Dorna, który stanowi uzupełnienie o dwie dodatkowe techniki przez ucznia Dorna – Haralda Fleiga.  Masaż metodą Dorna jest stosowany nie tylko przy problemach z kręgosłupem, ale również ze stawami obwodowymi.

Masaż metodą Breussa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich ma na celu przede wszystkim zintensyfikowanie mechanizmu „pompy dyfuzyjnej”, która odpowiada za zaopatrzenie krążków międzykręgowych w wodę. Część ta ma charakter fizjoterapeutyczny. Natomiast druga część jest częścią bioenergoterapeutyczną. Warto tutaj zaznaczyć, że wykonujący zabieg nie musi posiadać żadnych szczególnych właściwości energetycznych tak więc nie musi on być bioenergoterapeutą. Ważne jest natomiast to, by ta część zabiegu wykonywana była całościowo, a nie jedynie na bolesnym odcinku kręgosłupa.   

Rozwijając tę metodę poprzez dołączanie do niej elementów innych technik nie jest szkodliwe dla zdrowia, a co więcej dodatkowo wspomaga lecznicze działanie metody podstawowej.
 
Rozszerzony masaż mobilizacyjno – energetyczny jest skuteczny nie tylko przy walce z dyskopatią, ale również pomaga usunąć inne stany bólowe, które pochodzą od kręgosłupa (tzw. zablokowania).  Trzeba tutaj pamiętać jednak, że ten rodzaj masażu nie jest zabiegiem przeznaczonym dla wszystkich. Dodatkowo może go wykonywać tylko kompetentna osoba najlepiej taka, która posiada tytuł zawodowego masażysty i odpowiednie doświadczenie. W przeciwnym wypadku może dojść do poważnego uszkodzenia kręgosłupa.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.