Nie zapominajmy o starszych osobach w święta

Dużą popularność w ostatnim czasie zdobył spot reklamowy, który pokazywał starszą osobę, która samotnie spędzała święta. Upominała rodzinę, że już więcej tego nie chce. Potrzebuje bliskości, a nie rozmów przez telefon. My również powinniśmy być wyczuleni na to, aby zadbać o starsze osoby w naszym otoczeniu. Nikt w Święta Bożego Narodzenia nie powinien zostać sam.

Samotność zabija dwa razy szybciej
Powinniśmy mieć świadomość, że samotność to najpoważniejsza choroba i bolączka osób starszych. Gdy czują się opuszczone, szybciej od nas odchodzą. Nie powinniśmy takiego losu gotować naszym najbliższym, którzy się nami opiekowali, wychowywali nas, dbali o nas. Teraz my mamy szansę, aby się im odwdzięczyć za wszystko to co dobrego zrobili w naszym życiu. Wystarczy, że poświęcimy im nieco więcej czasu w święta. Na pewno będą zadowoleni.

Prof. Cacioppo przekonuje, że konsekwencje samotności w wieku dojrzałym są dramatyczne. I często młode osoby sobie nie zdają z nich sprawy. Poczucie izolacji wpływa na nasz sen, podnosi ciśnienie krwi, zwiększa poziom kortyzolu (hormonu stresu), zaburza ekspresję genów związanych z pracą układu odpornościowego, zwiększa ryzyko depresji i ogólnie obniża samopoczucie. Pogorszeniu ulegają również funkcje poznawcze. Jak widać, wiele niszczycielskiego wpływu ma na osoby starsze samotność, która szczególnie dotkliwie odczuwana jest w Święta Bożego Narodzenia.

Senior chce czuć się potrzebny
Zdecydowanie, każda osoba starsza chce czuć się potrzebna. Czy to w zakresie opieki nad wnukami czy to przygotowywaniem posiłków dla bliskich. W święta warto sprawić naszym dziadkom radość i przywieźć do nich dawno nie widziane dzieci. Odmłodnieją o kilka lat przez ten jeden wieczór, który z nimi spędzimy. Warto zafundować im najpiękniejszy prezent, jaki tylko możemy im dać: czas. Dzięki temu, będą mieli świadomość, że są nam nadal potrzebni i że nie odstawiliśmy ich na boczny tor, choć na co dzień mamy wiele spraw i musimy się nimi zajmować. Teraz, w święta, możemy pokazać im jak są dla nas ważni. Z pewnością, będą nam za to wdzięczni.

Pomoc z zewnątrz
Niestety, ale nadal jest w Polsce wiele samotnych starszych osób, które skazane są na spędzanie Wigilii w samotności. W wielu miejscowościach, organizowane są jednak Wigilie dla seniorów, gdzie przy wspólnym stole spotykają się samotne starsze osoby. Mogą skosztować tradycyjnych potraw, których sami nie mogliby przygotować ze względu na brak sił, a także mogą podzielić się opłatkiem ze współtowarzyszami. Zdecydowanie, będzie to dla nich czas radości, dzięki spędzonemu z innymi seniorami czasowi.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.