Pielęgnacja skóry osób starszych
Skóra to nasza świątynia, nasz skarb, powłoka; która nas ozdabia, chroni i daje nam możliwość życia z dala od zarazków, urazów czy innych niekorzystnych czynników zewnętrznych. Ów organ, największy i najcięższy z całego naszego ciała, wymaga troski i uwagi.
Jak wiadomo, skóra, podobnie, jak cały organizm, ulega procesowi starzenia i degeneracji. Oczywiście ten proces może zostać opóźniony i znacznie zredukowany w skutkach. Jednak, takie rzeczy należy robić już w młodości. Bowiem skóra zapamiętuje nasze błędy żywieniowe, stres, brud, zanieczyszczenia, brak higieny oraz pielęgnacji. Odwdzięcza się swym wyglądem w wieku starszym. Jest sucha, szara, szorstka, pomarszczona, o brzydkim kolorycie, ulega maceracji, często jest obwisłą i pokryta bruzdami- zmarszczkami.
Skóra seniora, obojętnie, czy była, czy też nie była pielęgnowana w młodości, w wieku starszym również potrzebuje troski i uwagi, szczególnie, że z wiekiem traci prawie 50% swej dawnej świetności, traci jędrność, sprężystość i elastyczność, łatwiej ulega podrażnieniom, urazom i wszelkim niekorzystnym działaniom czynników zewnętrznych.
Rewelacyjne są wszelkie kremy, maści, maseczki czy balsamy do ciała oparte na izoflawonach pozyskiwanych z soi. Pomagają one zwiększyć poziom kolagenu, sprawiając, iż skóra jest gęstsza i bardziej gładka. Pomagają także ekstrakty roślinne np. z babki lancetowatej czy arniki. Rewelacyjnie natłuszczają naskórek, likwidują szorstkość i uczucie ściągnięcia, wygładzają bruzdy. Cudem są olejki z drzew np. perskiego drzewa jedwabnego, które oczyszcza komórki od wewnątrz i neutralizuje toksyny w skórze, a tym samym stymuluje odnowę naskórka. Alergicy mogą stosować środki do mycia i pielęgnacji ciała oparte na wyciągu z drzewa herbacianego, rumianku, aloesu czy produktów zawierających cynk i wapń, czyli naturalne minerały antyuczuleniowe.
Dla seniorów dbających o jędrniejsze ciało warto zastosować środki oparte na wyciągu z awokado, kofeiny, oleju arganowego, peptydach roślinnych czy cytrusach.
Senior powinien zadbać o prawidłową dietę; bogatą w owoce i warzywa, a także chude, białe mięso, ryby oraz produkty mleczne. Należy pić dużo wody mineralnej i naturalnych soków warzywnych bez dodatku cukru. Warto spożywać posiłki lekkie i oparte na dużej dawce witamin, zaś unikać diety jednostajnej, opartej na ciężkostrawnych i ubogo witaminowych. Należy pić, woda to podstawowy składnik masy ciała, jej niedobór skutkuje wysuszeniem skóry i jej wiotczeniem. Skóra pergaminowa to właśnie objaw niedostatecznej ilości wody w organizmie.