Przewlekłe, starcze schorzenia układu oddechowego

Zapalenia płuc mają najczęściej następujące postacie:

  • Zapalenie zastoinowe - w płucach zalega odtleniona krew, zmniejszona jest odporność na infekcję, co często powoduje wystąpienie stanu zapalnego.
  • Opadowe zapalenie płuc - jest wynikiem niepełnej wymiany gazowej. Człowiek stary oddycha płytko, nieruchoma klatka piersiowa nie pogłębia wydechów. Zalegające powietrze ulega infekcji, w miejscach tych występują zmiany zapalne.
  • Zachłystowe zapalenie płuc - jest najczęściej wynikiem dostania się do płuc resztek pokarmu czy wymiocin.

   Zapalenie płuc u ludzi starszych jest ciężkim schorzeniem. Przy zapobieganiu należy chronić chorego przed infekcjami (nie wolno odwiedzać chorego mając katar, grypę). Należy zapewnić choremu ciągły dopływ świeżego powietrza, mobilizować go do głębokich oddechów. Choremu z trudnościami w oddychaniu należy zapewnić wygodną pozycję w łóżku. Podczas karmienia należy chorego posadzić i karmić ostrożnie, nie dopuszczając do zachłyśnięcia.

Dychawica oskrzelowa to schorzenie objawiające się trudnościami w oddychaniu. Choroba ta nazywa się ASTMĄ, bardzo często występującą u ludzi starszych. Jest to postać schorzenia sercowo-płucnego.

   Przewlekły nieżyt oskrzeli to schorzenie występujące najczęściej u palaczy papierosów. Postępuje wolno, nie raz od młodych lat. Oskrzela ulegają zwiotczeniu, ściany stają się cienkie, zapadają się, utrudniając przechodzenie powietrza. U chorego występuje duszność, kaszel. Pęcherzyki płucne tworzą komory z zalegającym powietrzem. Jest to rozedma płuc. Niewydolności tej często towarzyszy sinica twarzy, rak, chory wypluwa dużą ilość gęstej plwociny.

   W pielęgnacji najważniejsze jest dostarczanie choremu dużej ilości świeżego powietrza przez częste wietrzenie mieszkania i spacery. Jest to jednak trudne, gdyż chory boi się przeziębienia i przegrzewa się. Należy nauczyć chorego życia z trudnościami w oddychaniu. Zmobilizować do ruchu, gimnastyki oddechowej.


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.