Samotność wśród seniorów

Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że samotność może być dla osób starszych bardziej niebezpieczna niż otyłość czy problemy z krążeniem. Starszym osobom z powodu samotności znacznie podupada zdrowie. Nie mają chęci do dbania o sobie.

Tak naprawdę, gdy starsza osoba czuje się i jest samotna, może zwiększyć swoje szanse na śmierć nawet o 14%. Są to zatrważające dane, które powinny dać do myślenia rodzinie oraz osobom młodym, które mają możliwość poświęcenia nieco czasu swoim dziadkom.

Seniorzy chcą być potrzebni
Najgorszą rzeczą dla seniora jest ostawienie go w kąt. Gdy był młodszy zajmował się wnukami. Był na każde zawołanie. Wyjeżdżał z wnukami na wakacje, pilnował ich gdy rodzice chcieli wyjść ze znajomymi na imprezę. Gdy jednak pojawiły się choroby, już nie tak prosto było zostawić dziadkom wnuki. W końcu mogliby sobie nie poradzić z ich opieką. W takiej sytuacji dziadkowie stali się bezużyteczni. Już nie tak często się ich odwiedzało. Bo po co? W końcu już nie można ich w żaden sposób wykorzystać.

To przykre, jednak wielu młodych tak właśnie myśli. Dopóki dziadkowie są na siłach, trzeba ich eksploatować jak się da. Później jednak gdy potrzebują zainteresowania młodych i wsparcia, niestety, ale gdzieś nagle znikają. Nie ma ich tak często jak było to wcześniej.

Zwiększa się liczba osób starszych
Polskie społeczeństwo się starzeje. Niestety, ale jest to tendencja obserwowana od kilku lat. Tym samym, w naszym społeczeństwie przybywa liczba osób samotnych, bo taki los czeka wielu seniorów. Jest to zjawisko nieuniknione i niestety bardzo przykre. Wielu z seniorów uważa, że najbardziej samotność odczuwa w weekendy, gdy widzi, że młodzi wychodzą na miasto, spotykają się na obiad czy po prostu chodzą razem po galerii. W tygodniu zawsze jest więcej rzeczy do zrobienia, to obejrzenia w telewizji. Można spotkać się na różnych grupach wsparcia. W weekendy już tego nie ma. Również samotność odczuwana jest przez osoby starsze w nocy. W szczególności przez te, które mają problem z zasypianiem. Czasem nie mogą sobie wtedy znaleźć miejsca. Pojawiają się dziwne myśli. Takie osoby stają się wtedy nerwowe. Nie mogą znaleźć sobie miejsca.

Ważne jest, aby pomimo tego, że czasy są ciężkie i czas szybko upływa, aby znaleźć chwilę dla seniorów. Każdy w swojej rodzinie takich ma. Warto poświęcić im nawet chwilę. Zadzwonić. Przyjechać w odwiedziny na kawę, herbatę, obiad. Nie będzie nas to wiele kosztowało, a na pewno zobaczymy uśmiech na ich twarzy. Poczują się wtedy potrzebni.

J.K.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.