Dziś obchodzimy Światowy Dzień Seniora

Dodany
2016-11-14 11:36
przez U.J
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Seniora

14 listopada jest w Polsce obchodzony jako Światowy Dzień Seniora. Święto stanowi rodzimy odpowiednik Międzynarodowego Dnia Osób Starszych obchodzonego na świecie z reguły 1 października.

Dni poświęcone osobom dojrzałym i starszym stają się coraz popularniejsze. Obecnie na świecie żyje około 600 milionów ludzi w wieku powyżej 60 lat, do 2025 roku ich liczba się podwoi, a w 2050 roku zwiększy się do 2 miliardów. W Polsce osoby starsze stanowią 13% populacji, do 2060 roku natomiast aż jedna trzecia obywateli naszego kraju będzie w wieku powyżej 65 lat.

Ze względu na starzenie się społeczeństw wzrasta liczba inicjatyw mających na celu uwrażliwienie reszty społeczeństwa na problemy ludzi starszych i konieczność większej integracji międzypokoleniowej. Jednym z nich jest właśnie światowy Dzień Seniora.

W ramach obchodów organizowane są spektakle, koncerty, wystawy przygotowane specjalnie z myślą o osobach dojrzałych i starszych. Święto ma też na celu przeciwdziałanie społecznej dyskryminacji osób starszych, zapobieganie niepełnosprawności, upowszechnienie wiedzy o problemach ludzi starszych i popularyzowanie idei pełnego udziału seniorów w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństw.

Informacje na temat lokalnych inicjatyw z okazji Dnia Seniora można znaleźć na portalach UTW, a także stronach poświeconych wydarzeniom regionalnym.

źródło: Senior.pl

Twoja odpowiedź


Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.