Leki na nadciśnienie obniżają ryzyko Alzheimera

Jedno z lekarstw stosowanych w celu obniżenia ciśnienia krwi hamuje rozwój choroby Alzheimera, wykazali w badaniach na myszach naukowcy z USA. Wyniki badań opublikowano na łamach pisma "Journal of Clinical Investigation".
Choroba Alzheimera (z ang. AD) jest przewlekłym schorzeniem uszkadzającym układ nerwowy i jednocześnie najbardziej powszechną formą demencji (utraty pamięci). W mózgach chorych na AD dochodzi do nagromadzenia białka amyloidu beta.

Według ostatnich badań niektóre leki na nadciśnienie mogą redukować ryzyko zachorowania na AD. Giulio Maria Pasinetti wraz z kolegami ze Szkoły Medycznej Mount Sinai w Nowym Jorku przeanalizowali w warunkach laboratoryjnych działanie 55 różnych środków stosowanych do obniżenia ciśnienia krwi i odkryli, że jeden z nich hamuje rozwój choroby u myszy z objawami naśladującymi chorobę AD u ludzi. Tylko 7 z 55 przebadanych specyfików na nadciśnienie zmniejszało odkładanie amyloidu beta w neuronach chorych myszy hodowanych w laboratorium. Z tych 7 tylko 1 (lek o nazwie valsartan) znacząco zmniejszał wydłużanie łańcucha białkowego amyloidu beta - proces zachodzący u chorych na AD i tracących pamięć. Podawanie chorym myszom tego właśnie leku, zarówno przed wystąpieniem pierwszych objawów AD jak i już po ujawnieniu choroby łagodziło jej przebieg.

Na podstawie uzyskanych wyników autorzy pracy sugerują, że leczenie niektórymi lekami na nadciśnienie może być korzystne dla osób chorych i o podwyższonym ryzyku zachorowania na chorobę Alzheimera.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.