JAK WYKORZYSTAĆ CZAS DYSTANSOWANIA SPOŁECZNEGO?- poradnik dla opiekunów domowych

Rady psycholog z domu opieki Rezydencja Na Dyrekcyjnej Grupy ORPEA

Najbliższe tygodnie powinniśmy spędzić w domu, co może chwilami utrudnić opiekę nad osobą chorą. Obecna sytuacja jest trudna dla dwóch stron – zarówno dla opiekuna, jak i podopiecznego. Warto jednak poszukać pozytywnych stron i maksymalnie wykorzystać ten czas, na przykłąd do wzmocnienia relacji seniora i opiekuna. Jak to zrobić – radzi psycholog Maja Juśkiewicz-Duda z wrocławskiej Rezydencji Na Dyrekcyjnej Grupy ORPEA.

Sytuacja epidemiologiczna sprzyja zwolnieniu – opiekun nie musi w tym czasie załatwiać spraw w mieście czy w urzędzie. Dzieki temu może spędzić ze swoim podopiecznym więcej czasu nigdzie się nie spiesząc, poświęcając mu więcej swojej uwagi oraz być tu i teraz dostosowując się do obecnej sytuacji.

PLAN DZIAŁANIA
Na początku warto na nowo ustalić plan działania. Najlepiej zrobić to wspólnie, aby każdy czuł się równo zaangażowany. Warto poznać punkt widzenia podopiecznego, jego potrzeby czy pomysły, które w “normalnych” czasach są trudniejsze do zrealizowania? Te dodatkowe godziny można spożytkować na odnalezienie nowych pasji – np. wspólnie pomalować, upiec ciasteczka, albo w miarę możliwości włączyć seniora w wykonywanie codziennych czynności. Warto potraktować czas „dystansowania społecznego” jako pewnego rodzaju odpoczynek, zwolnienie i możliwość skupienia się na budowaniu relacji.

WSPÓLNE RYTUAŁY

Podczas czasu „pozostawania w domu” warto odnowić także wspólne rytuały np. w miarę możliwości przyrządzać i zjadać razem posiłki, co zdecydowanie wzmocni relację, oglądać zdjęcia, wykonać wspólnie poranną gimnastykę. Co istotne, w ustalonym planie dnia powinno być też miejsce na indywidualne aktywności. Opiekun może być zmęczony ciągłą obecnością podopiecznego, więc ważne jest, by mógł również zadbać o siebie. W miarę możliwości warto poprosić kogoś o wsparcie, choćby na godzinę dziennie, oczywiście po wcześniejszym upewnieniu się, że jest to osoba bez ryzyka przenoszenia wirusa. Wypoczętemu opiekunowi łatwiej sprostać wymaganiom dnia codziennego i dostosować się do swojego podopiecznego. Warto, aby opiekun był także świadomy, że jest to trudny czas i nie wymagał od siebie w tym momencie zbyt wiele.

TRUDNE EMOCJE
W obecnym czasie najprawdopodobniej u wielu osób pojawią się trudne emocje i jest to całkowicie naturalne. Nie można ich tłumić, ponieważ ciągłe napięcie może odsunąć nas od innych osób. W tej wspólnej przestrzeni trzeba stworzyć sobie miejsce na wyrażanie emocji i śmiało komunikować swoje obawy i pragnienia. Nie można przed podopiecznym całkowicie ukryć tego, co dzieje się na świecie, warto jednak mówić o tym bez paniki, filtrować dopływ informacji i wspólnie zbudować sobie poczucie bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że seniorzy przeżyli już w swoim życiu dużo złych momentów – ich doświadczenia z tamtych czasów mogą być dla nas teraz cennym źródłem informacji i wsparcia. Wspólne przeżywanie trudnych momentów wzmacnia relację - często właśnie w kryzysie dowiadujemy się o sobie czegoś nowego.

DOBRE PRAKTYKI NA CZAS DYSTANSOWANIA SPOŁECZNEGO

• DBAJ o odporność
• WYSYPIAJ SIĘ
• DBAJ o kondycję fizyczną (spacer/trening indywidualny, z zachowaniem odległości od innych)
• ODŻYWIAJ SIĘ racjonalnie
• WIETRZ MIESZKANIE kilka razy dziennie
• ZACHOWAJ zasady higieny
• MYJ często ręce i dezynfekuj powierzchnie dotykowe
• UNIKAJ PRZEMIESZCZANIA SIĘ transportem publicznym
• ZREZYGNUJ na czas zagrożenia ze spotkań w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych
• OGRANICZ DO MINIMUM wychodzenie z domu poza godzinami pracy
• MONITORUJ TEMPERATURĘ ciała minimum 2 razy dziennie
• W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie POWIADOM właściwą dla Twojego regionu stację sanitarno-epidemiologiczną.

OGÓLNOPOLSKA INFOLINIA NFZ: 800 190 590

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.