Zielona herbata może chronić przed rakiem

Nowa, opracowana w Szwecji metoda leczenia stwarza dużo większe niż dotychczas szanse nie tylko na zahamowanie rozwoju nowotworu jelita grubego, ale i na pełne wyleczenie.

Metodę opracowano w sztokholmskim Szpitalu Południowym, wchodzącym w skład kompleksu Uniwersyteckiego Szpitala Karolińskiego. Została już wypróbowana w praktyce i zdaniem twórców ma obok medycznego również poważne znaczenie społeczne. Rak jelita grubego plasuje się bowiem na trzecim miejscu wśród najczęściej spotykanych nowotworów.

Jak wyjaśnia dr Magnus Thorn, jeden z autorów metody, opiera się ona na wzmocnieniu systemu immunologicznego pacjenta. Osiąga się to poprzez pobieranie jego krwi oraz separowanie z niej białych krwinek - leukocytów. Są one podstawowym elementem układu odpornościowego. Z leukocytów tych tworzy się kolonię i namnaża. Następnie wprowadza się je, już w poważnie zwiększonej liczbie, z powrotem do organizmu pacjenta. Jak wynika z dotychczasowych doświadczeń, następuje prawie całkowite zahamowanie rozwoju nowotworu. Badacze szwedzcy uważają, iż taka immunoterapia zapobiega również przekształceniu się komórek w postać nowotworową. Według dr Thorna istnieje duża szansa na zwalczanie przy jej pomocy również raka, który zaczął już dawać przerzuty.

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.