PORYW SERCA w Domu Pomocy Społecznej w Łodzi

- To był impuls, taki poryw serca. Poryw dzięki, któremu Seniorzy z DPSu przy ul. Rudzkiej w Łodzi będą mieli wyjątkowe święta Bożego Narodzenia- być może inne niż zawsze, być może najlepsze jakie w tej placówce dane było im obchodzić. Wszystko przez najzwyczajniej w świecie spisane na papierze listy do Św. Mikołaja, a w nich życzenia prezentowe- jak się okazuje, te jeszcze bardziej zwyczajne…

W obecnej bardzo trudnej sytuacji spowodowanej epidemią koronawirusa oraz związanej z nią niepewnością jutra, Seniorzy mogą liczyć na otwarte serca dobrych ludzi. Przykładem tego jest Dom Pomocy Społecznej w Łodzi przy ul. Rudzkiej. Dwie osoby- Marta Zając terapeutka i pracownik DPS przy Rudzkiej oraz Sonia Bzikowska-Chabluk organizatorka zbiórki na pomagam.pl, zapoczątkowały akcję pomocy Seniorom. Teraz same wyznają, że akcja przerosła ich najśmielsze oczekiwania.
Zaczęło się od pomysłu terapeutki, a żeby w odpowiedzi na akcję Fundacji „Święty Mikołaj dla Seniora” podopieczni spisali swoje życzenia. Zdjęcia listów zostały opublikowane na profilu facebookowym placówki, no i się zaczęło…
Sonię Bzikowską-Chabluk, mieszkankę Łodzi, którą od placówki dzieli kilka km (ale nigdy nie miała okazji odwiedzić tego miejsca), w piątkowy wieczór, 13- go listopada tknęło:
- Na profilu facebookowym DPS-u rzuciły mi się w oczy zdjęcia listów. Zaczęłam się zastanawiać jak można pomóc. W jaki sposób nagłośnić akcję, żeby uszczęśliwić te starsze osoby. Za serce ściskało tym bardziej, że były to życzenia bardzo przyziemne- kawa Ford, czekolada z orzechami, białe skarpety czy dezadorant. Dla nas są to dobra na wyciągnięcie ręki- dla tych seniorów, to marzenia. Postanowiłam założyć zbiórkę na portalu pomagam.pl. Limit finansowy, który wpisałam wynosił 2000 zł. Na chwilę obecną suma przekracza sporo ponad 90 tys. zł.

Od dnia rozpoczęcia akcji, która miała zaspokoić jedynie podstawowe życzenia mieszkańców DPS-u, paczki są dostarczane praktycznie co dzień. Wydzielony został dla nich osobny pokój. Zachowując reżim sanitarny są one odbierane na zewnątrz przez ochroniarza obiektu. Jedni darczyńcy przysyłają lub przywożą prezenty osobiście, inni nadal dzwonią z pytaniem czego jeszcze brakuje.
- Telefony nam się urywają, tyle osób chce nam pomóc- twierdzi Marta Zając, terapeutka ośrodka.
Wszystkie prezenty od Mikołaja powędrują do podopiecznych 6 grudnia. Wysokość zebranych środków pozwoli również na pokrycie innych kosztów związanych z funkcjonowaniem domu oraz wystarczy jeszcze na prezenty wigilijne.
- Rozwój całej akcji świadczy tylko o ogromie dobrego serca ludzi. W DPS- ie mieszkają osoby borykające się z różnymi chorobami. Nikt nie wie co czeka nas w przyszłości. Być może będziemy na miejscu właśnie tych seniorów- bezbronni, potrzebujący, marzący o smaku ptasiego mleczka lub ukochanej czekolady z orzechami. Tego nikt nie wie, ale skoro możemy pomóc- pomagajmy bo warto! Nie warto natomiast zawsze i za wszelką cenę pędzić za czymś nieustannie bo wbrew pozorom czas mija bardzo szybko.- wyznaje Sonia Bzikowska-Chabluk.

Póki co koordynatorka zaprosiła do współpracy dwie duże firmy. Dzięki temu do akcji włączyła się sieć sklepów Rossmann Polska oraz sklep Selgros, mieszczący się w Łodzi przy ul. 3 Maja.
Cała ta wspaniała inicjatywa to dopiero początek dobra ku seniorom. Kolejna taka sama akcja planowana jest już dla kolejnego DPS- u, tym razem w Zgierzu. Nawiązywane są kontakty z firmami medycznymi itp. Co więcej- niektóre firmy same zgłaszają swoją gotowość do pomocy. Wszystko nabiera tempa, a sama koordynatorka twierdzi, że w przyszłym roku akcja odbędzie się ponownie, z jedną różnicą- skala przedsięwzięcia będzie jeszcze większa!

Jako portal związany ściśle z tematyką domów opieki, serdecznie gratulujemy pani Marcie Zając oraz pani Soni Bzikowskiej- Chabluk tak szlachetnej inicjatywy i chęci pomocy osobom starszym. Życzymy jak największej liczby darczyńców, którzy poprą akcję i zechcą podzielić się sercem z innymi. A zarówno organizatorkom jak i wszystkim Seniorom, czekającym na Mikołaja, przesyłamy życzenia ogromu zdrowia i wytrwałości w czasie pandemii.

Otwierajmy serca i zarażajmy dobrem!

Wszelkie relacje na temat akcji można śledzić na profilu Facebook DPS Rudzka:
https://www.facebook.com/DPS-Rudzka-2198264603733840/?ref=page_internal

Copyright © 2001-2024 by POINT GROUP Marek Gabański Wszelkie prawa zastrzeżone.